Zadzwoń do nas
85 719 48 91

HISTORIA

OSTO, czyli Ośrodek Szkolno – Terapeutyczno – Opiekuńczy dla Dzieci i Młodzieży ze Spektrum Autyzmu (Wcześniej nazywał się Ośrodek Szkolno – Terapeutyczno – Opiekuńczy dla Dzieci i Młodzieży z Cechami Autyzmu) powstał 1 września 1998 r. Jego założycielem jest Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział w Białymstoku.

Nasza placówka powstała dzięki determinacji rodzin dotkniętych problemem autyzmu, pomocy i wsparciu profesjonalistów oraz współpracy z Urzędem Miasta Białystok. OSTO stało się prekursorem w regionie północno-wschodnim szeroko rozumianej terapii i diagnozy dzieci i młodzieży dotkniętych zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Byliśmy pierwszą i przez długi czas jedyną tego typu placówką w naszym regionie i jedną z nielicznych w Polsce.

Początki ośrodka związane są z bardzo intensywnym zdobywaniem doświadczenia i wiedzy w kraju i za granicą m.in. Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym w Gdańsku i Fundacji Synapsis w Warszawie. Od początku działalności ludzie pracujący w OSTO zajęli się tworzeniem nowoczesnego, optymalnego modelu terapii całościowej, diagnozą różnicową i funkcjonalną, prowadzili zajęcia terapeutyczne, kończyli wiele szkoleń i kursów, by prowadzić terapię na jak najwyższym poziomie.

Pierwsza siedziba naszej placówki mieściła się przy ulicy Nowowarszawskiej 1A w Białymstoku. Niski, niezbyt przytulny budynek, wymagał remontu i wyposażenia. Dzięki dużemu zaangażowaniu rodziców i pracowników szybko uporaliśmy się z pracami remontowymi i pozyskaliśmy meble. Budynek posiadał 8 pomieszczeń przeznaczonych do pracy z dziećmi. Największe cztery pomieszczenia zostały przeznaczone na sale terapeutyczne, w pozostałych salach znajdowały się: gabinet dydaktyczny, gabinet logopedyczny, gabinet indywidualny, administracja. Zajęcia oraz zabawy ruchowe odbywały się na korytarzu. Pomimo niesprzyjających warunków lokalowych placówka działała prężnie i dynamicznie się rozwijała. Był to okres intensywnych szkoleń i zdobywania doświadczeń. Do Ośrodka uczęszczało wówczas 12 dzieci w wieku 6-8 lat. Niektóre z nich już po 2 latach terapii rozpoczęły naukę w klasach integracyjnych.

W 2000 roku dzięki przychylności władz miejskich przenieśliśmy się do nowego, dostosowanego do naszych potrzeb budynku przy ulicy Pułaskiego 96 w Białymstoku. Przestronne sale pozwoliły stworzyć optymalne warunki do pracy z dziećmi. Do dyspozycji otrzymaliśmy 14 sal, w których stworzono 7 sal terapeutycznych, gabinet diagnostyczny, gabinet logopedyczny, salę gimnastyczną, salę plastyczną, salę Integracji Sensorycznej, gabinet dydaktyczny z biblioteką i gabinety pracy indywidualnej.

Obecnie w ramach OSTO działa Przedszkolne nr 4, Szkoła Podstawowa nr 10 oraz Gimnazjum nr 10. W ciągu 17-stu lat działalności, terapią objętych zostało kilkadziesiąt dzieci o różnym poziomie funkcjonowania i w różnym wieku. Wielu z naszych najmłodszych podopiecznych kontynuowało naukę w klasach integracyjnych, klasach terapeutycznych. Niektórzy z nich są już studentami i rozpoczęli dorosłe życie. Na przestrzeni lat zmieniali się także pracownicy pedagogiczni.